16 kwietnia 2024

Leczenie uzależnień u młodzieży

Chociaż nie ma dokładnych statystyk na temat tego ile młodzieży w Polsce czy na świecie, jest uzależniona od różnego rodzaju substancji, to niezaprzeczalnie jest to duży problem.  Jak wskazują dane, aż 54% młodzieży wskazuje, że zna kogoś, kto zażywał narkotyki lub nadużywa alkoholu

Leczenie uzależnień u młodzieży jest bardzo indywidualnym procesem. Nie ułatwia go również fakt, że przez swoje złożenie i skomplikowanie, nie wszystkie placówki terapeutyczne się go podejmuje. Sprawia to, że wiele młodzieży potrzebującej pomocy nie jest w stanie jej uzyskać, ponieważ nie mają funduszy na odległe podróże do większych miast, gdzie takie placówki się znajdują. Pierwszym krokiem do walki z nałogiem to przyznanie się do niego i zgłoszenie się po czasami trudno dostępną pomoc.

Ośrodek leczenia uzależnień u młodzieży, choć brzmi strasznie, to daje szansę młodemu człowiekowi na odzyskanie dawnego życia. Codzienne terapie, wsparcie ze strony zespołu profesjonalistów, brak wpływu otoczenia, które mogło przyczynić się do  wystąpienia uzależnień. Jest to opcja, która może dać najlepsze skutki. Sam proces leczenia w ośrodku jest bardzo kompleksowy.  Terapia grupowa, zajęciowa, rodzinna oraz indywidualna mają sprawić, że pacjent będzie w stanie walczyć z nałogiem i po zakończeniu procesu leczenia do niego nie wróci. Terapia rodzinna jest jednym z ważniejszych elementów wczesnego leczenia. Ma ona na celu pokazanie bliskim perspektywy osoby uzależnionej oraz mechanizmów jakimi się kierowała i będzie się kierować. Ma ona na celu również wpierania rodziny w całym procesie, przez jaki będą musieli przejść, kiedy ich bliski wróci do domu. Sam pobyt w ośrodku leczenia uzależnień u młodzieży, trwa od 9 miesięcy do roku, ze względu na to, że osoba uzależniona musi nauczyć się z tym żyć i funkcjonować w codziennym życiu.