28 marca 2024

sznurek do makramy

Różnica między skręcanym a plecionym sznurkiem polega przede wszystkim na tym, że ten pierwszy łatwiej się rozczesuje. W związku z tym wszystkie prace wykonane za jego pomocą mogą mieć charakterystyczne frędzelki. Sznurek do makramy pleciony nie daje się łatwo rozczesać, ale za to polecany jest dla początkujących rękodzielniczek. Jego końcówki nie rozdwajają się tak łatwo jak w przypadku skręcanego, więc zdecydowanie prościej stworzyć prace za jego pomocą.

Jest kilka grubości sznurka do makramy. Najczęściej wybierany to 5 milimetrowy. Za pomocą tego sznurka można z powodzeniem wypleść większość najpopularniejszych ozdób. Bardziej szczegółowe i skomplikowane dekoracje warto wykonywać za pomocą sznurka o grubości 3 milimetrów. Najtwardszy i najgrubszy będzie sznurek 9 milimetrowy, który posiada dwa rdzenie i nadaje się dla profesjonalnych rękodzielniczek, które mają już doświadczenie z makramą. Takim sznurkiem można wypleść na przykład osłonkę na doniczkę.

Makrama stała się ostatnimi czasy bardzo popularna. Wiele kobiet interesuje się tą formą rękodzieła, a niektóre potrafią stworzyć ze sznurka małe dzieła sztuki. Najczęściej z makramy powstają ozdoby na ścianę, a także dodatki typu serwetki, aniołki. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z makramą, to na pewno masz wiele pytań. Najważniejsze to rozmiar sznurka. który należy wybrać do zrobienia konkretnej rzeczy. Oprócz grubości liczy się, także czy sznurek do makramy jest pleciony, czy skręcany. Kolor to również istotna kwestia, choć zwykle rękodzielniczki wybierają kremowe i białe sznurki.