23 lipca 2024

Postaw na bagażnik rowerowy na hak!

Wiemy doskonale, że bagażników rowerowych na klapę nie możemy zamontować w każdym z typów samochodów. Z kolei dach przydać się może do przewiezienia bagażu innego typu, a nie rowerów. Rozwiązaniem idealnym jest bagażnik rowerowy na hak. Powiedźmy sobie o tym rodzaju bagażnika nieco więcej.

Co to za bagażniki?

Bagażnik rowerowy na hak jest rozwiązaniem stosowanym raczej w przypadku samochodów nieco większych. Polega na montażu do haka platformy czy też stojaka w postaci widełek, na których umieścić możemy od jednego roweru do aż czterech. Ich montaż jest niezwykle prosty oraz szybki. Co więcej nikt z nas nie będzie tego robił dłużej niż kilkanaście minut. Jest to także rozwiązanie możliwie najbezpieczniejsze dla karoserii samochodu. Załadunek roweru odbywa się w pewnej jasno określonej odległości od klapy bagażnika. Trudno w związku z tym o zarysowania lakieru czy też o uszkodzenie szyb.

Jakie są warianty bagażników na hak?

Obecnie na rynku mamy dostępne dwie wersje bagażników hakowych na rowery. Pierwszą z nich są platformy, na których rowery stoją swoim całym ciężarek. Jest to stabilniejsze rozwiązanie i zdecydowanie pewniejsze, ale jednocześnie nieco droższe. Ceny platform rozpoczynają się od 700 do 900 złotych. Drugą możliwością jest zamontowanie do haka specjalnych widełek, na których nasze rowery po prostu wiszą. Są w takiej sytuacji mniej stabilne, a siły, które działają podczas jazdy powodować mogą ich kołysanie się. Widełki są rozwiązaniem tańszym. Ich ceny rozpoczynają się już od 400 złotych. Poza niższą ceną ich zaletą jest także to, że nie wydłużają tyłu naszego samochodu, jak to niestety robią platformy.